Preot Muraru Gheorghe

Preoți slujitori Iulie 12, 2012

Sunt născut la data de 5 septembrie 1981,în localitatea Gura Bâdiliţei, com. Vânători-Paşcani. Am absolvit cursurile Seminarului Teologic „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi în perioada 1996-2001.

Între anii 2001-2005 am urmat cursurile Facultăţii de Teologie „Dumitru Stăniloaie”din Iaşi, secţia Pastorală, iar între anii 2007-2009 am urmat cursurile de masterat ale aceleiaşi facultăţi, secţia Istorică-practică.

M-am căsătorit în anul 2004 cu domnişoara Elena Botezatu, absolventă a Facultăţii de Teologie din Iaşi, secţia Litere-lb. Engleză. Împreună avem 4 copii: Iustina, Ioan-Casian, Anisia şi Nectarie

Am fost hirotonit diacon la data de 17 noiembrie 2005 şi preot la data de 21 noiembrie 2005,la schitul  Vovidenia, jud. Neamţ, de către I.P.S Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Dumnezeu a rânduit ca prima slujbă pe care am oficiat-o ca preot, să fie botezul fetiţei mele Iustina, astftel ne-a binecuvântat în acea zi de praznic a Maicii Domnului, deopotrivă  cu har şi răspundere parentală şi pastorală.

Am fost numit preot paroh în Parohia Pietrişurile din decembrie 2005. În această perioadă de aproape 7 ani am încercat cu ajutorul lui Dumnezeu să călăuzesc credincioşii spre Hristos.

Data hirotonire: 2005-11-21