O nouă ediţie a Taberei „Dăruind vei dobândi”, la Filioara

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 18, 2017

Obiectivele taberei de creaţie sunt dobândirea unor minime abilităţi practice, stimularea creativităţii, motivaţiei, a sensibilităţii estetice, asigurarea cunoştinţelor privind valorile tradiţionale şi religioase locale, conştientizarea păstrării tradiţiei culturale, a valorilor morale şi spirituale, relaxare prin comunicare, jocuri, muzică, film, sport, excursii, foc de tabără.

În cadrul taberei vor fi organizate următoarele cursuri (ateliere) de iniţiere şi perfecţionare: sculptură, pirogravură, pictură, confecţionare obiecte religioase, confecţionare obiecte tradiţionale specifice zonei (ii), dans, grup coral, comunicare.

Înscrierile se fac în data de 23 iulie 2017, între orele 8:00-13:00 la biserica Parohiei Filioara. (Andrei Irina)