Activităţi din cadrul proiectului „Alege Şcoala”

Viața parohiei Iunie 4, 2015

Suntem deja în a doua lună de activităţi derulate cu copiii cu risc de abandon şcolar din parohie. Aşa cum prevede proiectul, aceştia s-au adunat la centrul educaţional înfiinţat în pridvorul bisericii pentru a participa la programul de lecţii. Fiecare întâlnire a dus ceva nou pentru copii datorită programei variate de texte şi exerciţii precum şi mijloacelor moderne de predare. Aşa cum ne-au mărturisit, copiii au fost atraşi de filmuleţele prezentate, de  jocurile şi fişele de lucru precum şi de posibilitatea de a se împrieteni unii cu alţii în alt context decât cel de la şcoală.

Am desfăşurat de asemenea şi prima cateheză cu părinţii copiilor înscrişi în prgram. După o sesiune de discuţii şi experienţe împărtăşite unii altora, mămicile au plecat acasă mai atente la soarta familiei proprii şi mai determinate de a avea grijă de sădirea valorilor autentice în sufletele copiilor.