Binecuvântare şi bucurie la hramul bisericii

Viața parohiei Iunie 22, 2014

Ca în fiecare an sărbătoarea Cinzecimii ne-a adunat in jurul bisericii de piatră din Costeşti pentru a-i sărbători hramul. Biserica frumos împodobită a aşteptat la sfintele slujbe pe credincioşi şi pe preoţii slujitori. Anul acesta ne-am bucurat de prezenţa preacucernicului părinte protopop Pavel Postolachi precum şi de un frumos sobor de preoţi.

A doua zi, de pogorârea Sfântului Duh, copiii au prezentat la sfârşitul slujbei un mic program artistic, care devine deja tradiţie pentru hramul bisericii. Anul acesta, elevii  au fost pregătiţi în colaborare cu doamna director a Şcolii Costeşti. Aceştia au arătat încă o dată talentul şi frumuseţea sufletească cu care i-a înzestrat Dumnezeu. Ne rugăm Domnului ca sămânţa presărată în inimile lor curate să rodească în timp pentru a deveni buni creştini şi  români iubitori de patrie şi tradiţii.